Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı

Psikolojik Danışmanlık Birimi

Psikolojik Danışmanlık Birimi, İstinye Üniversitesi öğrencilerinin yaşamını zorlaştıran biyopsikososyal bir durum karşısında destek sağlayan birimdir. Bireysel, sosyal ya da akademik bir sorunla karşılaşması durumunda destek alabileceği birimde atölye ve eğitim programlarıyla da destek sağlanmaktadır.

Psikolojik danışmanlık birimi tarafından yürütülen tüm hizmetler ücretsiz olup Birim tarafından sağlanan hizmetler aşağıdaki gibidir:

Psikolojik Danışma Birimimiz Klinik Psikolog Saime Serpil Özgül ve Selin Öztürk tarafından yönetilmektedir. Bireysel görüşmeler, kişinin yaşamını zorlaştıran herhangi bir sorunla karşılaşması durumunda destek alabileceği görüşmelerdir. Yaşanılan zorluklar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu zorluklar kişinin başa çıkma becerilerini arttırarak, zorluk veren konuyla ilgili bilgilendirici seanslar yaparak çözümlenebilecek bir süreçtir.

Seans içerisindeki tüm paylaşımlar etik ilkeler doğrultusunda seans gizlilik ilkesinden dolayı saklı tutulmaktadır.

Pandemi süreci dolayısıyla süreç içerisinde psikoterapi seanslarımıza online olarak devam edilmektedir. Başvuru formunu doldurup, pdb@istinye.edu.tr adresine mail atmanızın ardından seanslarımız oluşturulacaktır. Seanslarımız 40 dakika sürmektedir. Danışanımızın problemine bağlı olarak seans süreleri kendisiyle planlanarak oluşturulacaktır.

Başvuru formu için tıklayınız.

Yaşanılan problemler kişinin problem çözme becerilerini olumsuz etkilediğinden kişi problemi yaşayanın sadece kendisi olduğuna dair bir inanç geliştirir. Grup terapilerinde bu inanca yönelik kişilere problemi yaşayanın sadece kendilerinin olmadığı, zorluklarla baş etmekte yaşadığı güçlüklerin hayatta farklı insanların da deneyimlediği, kendilerini ifade edebilme becerilerini kazandırmanın yollarını ve tekrardan sosyal becerilerinin kazanılması amaçlanmaktadır.

Önceki Dönemlerde Yapılan Grup Terapileri

  • Sınav Kaygısı Grup Terapisi
  • Öfke Grup Terapisi
  • Duygusal Farkındalık Eğitim Programı

Problem olan konularla ilgili bilgi verilen, çözüm yolları ele alınan ve interaktif bir şekilde uygulamaya yönelik ilerlenilen çalışmalardır. Psikolojik danışmanlık birimi öğrencilerin zorluk çektikleri alanlara yönelik ihtiyaçları ele alınarak öğrencilerin taleplerine ve ihtiyaçlarına yönelik yapılan çalışmalardır. Çalışmalarda ihtiyaca bağlı olarak konu ile ilgili uzmanlar davet edilip çalışmalar yapılır.

Hayatta yaşadığımız deneyimlere bağlı olarak, psikolojik danışmanlık birimi öğrencilerin farkındalıklarını arttırabilmek için yazı serileri yazmaktadır.